A Te otthonod a Mi sikerünk!

A kelták és a rómaiak nem tévedtek - Dunakeszi és az észak pesti agglomeráció



A kelták és a rómaiak nem tévedtek - Dunakeszi és az észak pesti agglomeráció

A „Dunakeszi story” a Dunakanyar sok más településéhez hasonlóan, egészen messzire nyúlik vissza a történelemben, hiszen a környék már az újkőkorban is lakott volt. Később pedig a kelták és a rómaiak találták meg itt az ideális lakóhelyet. A rómaiak kikötőt és átkelőhelyet is építettek itt.
De mit tud most a régió, ingatlanpiaci szempontból? Hogyan alakul a kereslet, és milyen kínálatból sikerül azt kielégíteni?
Major Krisztina 12 éve dolgozik a helyi ingatlanpiacon, 2016 óta már nem csak, mint értékesítő, hanem mint a Családi Ingatlan Irodák dunakeszi irodájának vezetője is tevékenykedik.
Szívesen beszélnénk Krisztával a helyi ingatlanpiac sajátosságairól, de a szomorú napi aktualitás (orosz-ukrán fegyveres konfliktus) kapcsán kell feltennem az első kérdést.

Tapasztaltok-e visszaesést az elmúlt hetekben?
Érezhető a bizonytalanság a kereső ügyfelek körében, az érdeklődők száma nem csökkent, bár a vevők „nehezebben bólintanak rá” egy-egy vásárlásra mint annak előtte, így akinek nem feltétlenül kell most vásárolnia, az inkább kivár.

Vannak konkrét visszalépések is?
Vannak, de szerencsére nem túl sok. Úgy gondoljuk, hogy ez egy pillanatnyi megtorpanás, és ettől függetlenül még lehet érdeklődésben és eladásokban erős a tavaszi-kora nyári időszak, tehát bizakodóak vagyunk.

Visszanézve az elmúlt kb. 2 éves (COVID) időszakra, hogyan hatott a pandémia a helyi ingatlanpiacra?
Szinte napra pontosan 2 éve volt az első „fékezés” az addig jól induló tavaszi ingatlanpiacon. Akkor volt egy bő hónapnyi bizonytalankodás, aztán a járvány ellenére szépen elindultak az érdeklődések. Persze kihívás volt az új körülményekhez igazodni az eldóknak és a vevőnek... és persze az értékesítőinknek egyaránt! Segítette a vásárlókat sok rendelkezés; a babváró, a különböző támogatások, a jó hitelek stb. Ezek összességében megindították a használt és az új építésű ingatlanok piacát is.

Az a földrajzi terület amelyen az értékesítői csapat dolgozik, ingatlan típusokat tekintve nagyon változatos (társasházi tégla lakások, panel lakások, új és használt családi házak, lakóparki ingatlanok, stb.). Mégis melyik az a „slágertermék”, amire mindig erős a kereslet?
Ha az utóbbi 2 évet nézzük, az új építésű piac a támogatásoknak köszönhetően nagyon megerősödött, és persze a COVID azt hozta, hogy az embereknek igénye van a kertre, a zöldre, a külön kis dolgozószobára (egy esetleges home office munka miatt), így az érdeklődések eltolódtak a családi házas, kertvárosi ingatlanok irányába.

Ha kifejezetten Dunakeszit nézzük, hogy néznek ki az lakások eladási árai?
Most Dunakeszin és a térségében attól függően, hogy milyen állapotú a lakás, és persze, attól, hogy mikor épült, 800.000 és 1.000.000 Ft/m2 közötti áron vannak.

Hogyan alakul mindez a családi házaknál?
A családi házaknál ugyanezt a tendenciát tudom mondani. A használt házak nyilván olcsóbbak; már 550-650.000 Ft-os m2 áron is lehet vásárolni. Az újszerűek 700-800.000 Ft körül kelnek el, viszont az új építésűeknek telekkel együtt már 1.000.000 Ft a m2 áruk. Ami a legszűkebb keresztmetszet az az építési telkek piaca; ebből alig van néhány a piacon.

Hogyha meg lehetne súgni a tutit, hogy mi a legjobb vétel „nálatok”, az milyen ingatan lenne?
Dunakeszit tekintve a „legtutibb” vétel, ha lakásban gondolkodunk; ez a legjobb befektetés. Akár panel, akár tégla, jól kiadható és folyamatosan emelkedik az áruk. A környező településeken pedig az építési telek a legjobb vétel. De jó vétel lehet például a Vác környéki kisebb településeken épülő új építésű ház is, itt még el lehet csípni jó árú ingatlanokat.

Vannak olyan előrelátások, amelyek szerint a jelenlegi keresleti piac hamarosan más irányt vesz, és kereslet gyengül majd. Te mit gondolsz erről?
Amikor a Zöld hitel (esetlegesen) kifogy, az biztosan hatással lesz a piaci mozgásokra, hiszen nem mindegy, hogy valaki 2.5%-os kamattal vesz fel hitelt, vagy 4-6-8%-os kamattal. Nem gondolom, hogy ez majd megrendíti a piacot, de hogy átrendezi az biztos. Mindamellett optimista vagyok, hiszen vettünk fel hitelt 10-12%-os kamattal is, és működött az ingatlanpiac ilyen finanszírozás esetén is. Azt gondolom, hogy előbb-utóbb megszokják a vásárlók az új helyzetet, és egy minőségibb lakhatás reményében bevállalják a plusz költségeket is.

/Szegedy Péter szerk/