A Te otthonod a Mi sikerünk!

Az ingatlan értékbecslés



Bátran kijelenthetjük, hogy eladóként az egyik kulcskérdés, hogy mennyit ér valójában az ingatlanunk. De ha vásárolni szeretnénk, esetleg már ki is szemeltünk egy ingatlant, akkor is kíváncsiak vagyunk arra, hogy a meghirdetett ár mennyire reális, magasabb, vagy esetleg alacsonyabb a piacon.

Ha saját magunk szeretnénk tájékozódni, akkor van néhány lehetőségünk, hogy képet kapjunk az ingatlan értékéről. Ha például tudjuk, hogy a szomszédban a miénkhez hasonló lakás pontosan mennyiért kelt el, akkor az jó kiindulási alap lehet. Emellett sok információt szerezhetünk a piaci árakról az ingatlanportálok kínálatából: a megfelelő paramétereket beállítva láthatjuk, hogy az adott ingatlanhoz hasonlókat mennyiért hirdetik. Léteznek értékbecslő kalkulátorok is, amelyek adatbázisból, különböző algoritmusok segítségével határozzák meg az ingatlan értékét. 

Egyértelmű, hogy ezekkel a módszerekkel nem kaphatunk pontos értéket, egyrészt azért, mert a hirdetési árak nem feltétlenül tükrözik a reális értéket. Ezen kívül ki lehet jelenteni, hogy két teljesen egyforma ingatlan valójában nem létezik: a telekadottságok, a műszaki felszereltség, a megközelítés, az építészeti tulajdonságok, a jogi és hatósági paraméterek mind-mind befolyásolják az ingatlan értékét. Ha tehát pontos árazást szeretnénk, akkor értékbecslő segítségét kell igénybe vennünk.

Mi az értékbecslés menete?
A hivatalos ingatlan értékbecslést Magyarországon minősített, regisztrált értékbecslő végezheti 2010 óta. Az értékbecslőnek diplomával, szakmai tapasztalattal, helyismerettel, folyamatos értékbecslési megbízásokkal és engedéllyel kell rendelkeznie. 

Az értékbecslés folyamata úgy zajlik, hogy az értékbecslő a helyszínen felméri az ingatlant, összegyűjti és ellenőrzi az adatokat, és összeveti a rendelkezésére álló eladási adatokkal. Megvizsgálja a város, városrész és lakókörzet paramétereit, összeveti az építési költségeket, megbecsüli a telek értékét. Az ingatlan értékbecslésére három módszer áll rendelkezésre: a piaci összehasonlító adatok alapján, a hozamszámítás alapján, és a költség alapján készíthet értékbecslést, de ezek mindegyikét is megvizsgálhatja. 

Milyen típusú értékbecslést kérhetünk?
Az ingatlanra az értékbecslőnk vagy az ingatlanszakértőnk készíthet piaci értékbecslést, amelyhez egyszerűsített dokumentáció tartozik, az ingatlan legfontosabb adataival, piaci-forgalmi értékével, és az értékbecslői nyilatkozattal.

Ha hitelfelvételhez, vagy pályázathoz van szükségünk értékbecslésre, hivatalos értékbecslést kell kérnünk, amely magába foglal egy részletes, teljes hivatalos dokumentációt – ezt csak regisztrált értékbecslő szakember tudja elkészíteni.

Mennyibe kerül a piaci értékbecslés, és a hivatalos értékbecslés?
A hivatalos értékbecslés díjai 35-40.000 Ft-tól kezdődnek, ingatlantípusoktól függően. A piaci értékbecslés díja 15.000 Ft-tól kezdődik. 

A Családi Ingatlan Irodáknál mi rövid idő alatt ingyenesen elkészítjük a piaci értékbecslést az ingatlanodra. Keress minket, ha tűpontos árazást szeretnél!