A Te otthonod a Mi sikerünk!

Energetikai Tanúsítvány

Az energetikai tanúsítvány az ingatlaneladáshoz 2012. január 1. óta  szükséges ugyan bevezetése óta formája többször is változott, és 2023. november 1-től is egy ilyen változás állt be.

Mi is az energetikai tanúsítvány?

Az energetikai tanúsítvány, egy hivatalos okirat, amely az épület vagy önálló egység energiateljesítményét mutatja be a jogszabály által előírt számítási módszer alapján. Egyszerűen fogalmazva, információt nyújt egy ingatlan energiahatékonyságáról, fűtési képességeiről a téli hónapokban, hűtési képességeiről a nyári időszakban és az energia veszteség szintjéről.

Van-e szükség energetikai tanúsítványra kérdezik sokan, és felesleges pénzkidobásnak tartják.

Az Európai Unió kiemelkedő figyelmet fordít az épületek energiahatékonyságának javítására, így az energetikai tanúsítvány bevezetését minden tagállam számára kötelezővé tette. Ezt az irányelvet 2002-ben hozták létre, és célja az energiafogyasztás és a környezetszennyezés csökkentése, magasabb energiahatékonysági követelmények előírásával lakóházak és középületek számára, ezért lett kötelező Magyarországon is. Az energetikai tanúsítvány bevezetése az Európai Unió irányelvei miatt történt, amelyek mögött a klímavédelem és fenntarthatóság céljai állnak. A tanúsítvány része egy javaslat, amely energiahatékonyság javítására irányuló felújítási lehetőségeket tartalmaz. A cél az, hogy csökkentsék a fűtési energiafogyasztást, ezáltal az épületek összes energiafogyasztását.

A tanúsítvány szükséges minden banki hiteles finanszírozás esetén az adásvételi szerződés kellékeként, egyéb esetben legkésőbb a birtokba adásnál át kell adni.

A hiteles energetikai tanúsítványnak így kell kinéznie:

Mindig szükséges energetikai tanúsítvány?

Ezt rendelet szabályozza, ebben nincs változás: az 176/2008-as rendelet szerint kötelező az energetikai tanúsítvány elkészítése az alábbi esetekben:

  • Ingatlan eladásához
  • Ingatlan bérbeadásához
  • Új épületek használatbavételéhez
  • Állami energetikai korszerűsítési támogatásokhoz

Azonban vannak kivételek, mivel a rendelet nem vonatkozik minden épületre. Íme néhány olyan épülettípus, amely mentes a kötelezettség alól:

  • Független épületek, melyek hasznos alapterülete 50 m²-nél kisebb
  • Olyan építmények, melyeket évente legfeljebb 4 hónapra szántak lakhatásra és pihenésre (nyaralók, üdülők)
  • Alacsony energiaigényű mezőgazdasági épületek
  • Bizonyos műhelyek és ipari épületek

Sokan összetévesztik az épület és a lakás méretét. Vigyázz pl. egy 48 nm-es panellakáshoz kell energetikai tanúsítvány, hiszen az épület, amelyben van, meghaladja az 50 nm-t.

Ki készíti és mennyibe kerül?

Az energetikai tanúsítványt olyan szakértő állítja ki, aki szerepel a Magyar Építész Kamara vagy a Magyar Mérnöki Kamara névjegyzékében, és rendelkezik az energetikai tanúsításra való jogosultsággal. A jogosultsági számát és vállalkozásának adatait fel kell tüntetnie az elkészített tanúsítványon.

Az energetikai tanúsítvány ára függ:

  • Az ingatlan méretétől
  • Az ingatlan típusától (panellakás, társasházi lakás, családi ház)
  • Az ingatlan elhelyezkedésétől
  • Kiszállási díjtól
  • Sürgősségi díj, ha gyorsan kell

A tanúsítvány első oldalán megtalálható egy sorszám, például "HET sorszám" vagy "HET azonosító név." A HET azért fontos, mert segíti az ellenőrzést, hogy megbizonyosodhassunk a tanúsítvány hitelességéről és az ingatlan energiahatékonysági tanúsítvány megtörtént.

Meddig érvényes az energetikai tanúsítvány?

A kiadott tanúsítványok érvényessége 5 év (korábban ez 10 év volt). A régi tanúsítványok nem érvényesek, mert 2023. novembertől a besorolások megváltoztak.

Új Szabályozások 2023. November 1-től

Az energetikai tanúsítványok szabályozásában 2023. november 1-jétől megváltozott.  Az érvényesség időtartama 5 évre csökkent (korábban 10 év volt). Az érvényesség megtartása érdekében fontos, hogy az ingatlanon ne végezzenek olyan átalakításokat, amelyek befolyásolják az energiahatékonyságot és besorolást.

Emellett az energetikai besorolás rendszere is átalakult. A korábbi "A+++-től I-ig" tartó besorolás most csak egyetlen betűvel történik, például "A" vagy "B". Ez egyszerűsítheti a vásárlók és az eladók számára az ingatlanok energiahatékonyságának értékelését és összehasonlítását.

A színek a hatékonyságot jelölik:

Az energetikai tanúsítvány számos előnnyel jár, hiszen az új tulajdonos számára hasznos információt nyújt, hogy jobban megértse az ingatlan energiafogyasztását és hatékonyságát.

Az energetikai tanúsítvány javíthatja az ingatlan piaci értékét is. Egy magasabb besorolású és energiatakarékos ingatlan vonzóbb lehet a vevők számára, és magasabb árat érhet el a piacon.