A Te otthonod a Mi sikerünk!

Energiatakarékos otthon

A legegyszerűbb tanács: ahol lehet, természetes fényt használjunk. Ha világos falakat és függönyöket választunk, akkor később kell majd csak felkapcsolni a lámpákat. Érdemes kompakt fénycsöveket és LED-eket használni, hiszen ezek fogyásztása sokkal alacsonyabb. Banális dolog, de figyeljünk rá, hogy csak ott világítsunk, ahol éppen vagyunk, a többi helyiségben ne égjen feleslegesen a lámpa.Ha van fényerő-szabályozónk, akkor beállíthatjuk, hogy mindig csak annyira legyen világos, amennyire épp szükségünk van. Gyakran tisztítsuk meg a lámpákat kívül-belül, hogy több fényt árasszanak. 

Talán nem tudatosul bennünk, hogy az elektromos eszközök készenléti üzemmódban is fogyasztanak. Ha minden távkapcsolóval működő készüléket kikapcsolunk, amikor nem használjuk, akkor évente több ezer forintot is megtakaríthatunk. Figyeljünk oda arra is, hogy ha feltöltöttük a telefont, húzzuk ki a töltőt, illetve ha elutazunk, akkor húzzuk ki a falból a készülékeket és a töltőket.

A nyári melegben a légkondicionáló berendezések sokat fogyasztanak. Meglepő, de 1°C fokkal való hűtés kétszer annyi energiát emészt fel, mint ugyanennyi fűtés. Külső árnyékolókkal, éjszakai szellőztetéssel vehetjük elejét, hogy otthonunk túlmelegedjen. A lakásokban megfelelő redőnyökkel tudjuk a napfény útját állni. A jó helyre ültetett lombhullató fa és a házat befutó növény télen beengedi a napfényt, nyáron árnyékot vet, óvja épületeinket a túlzott frlmelegedéstől. Ha van rá lehetőségünk, pergolát vagy napvitorlát is felszerelhetünk.

Nagyon fontos szakemberrel átvizsgálni az elektromos hálózatot,  mert a nem megfelelő vezeték vagy a rossz kötés felmelegszik, ezzel feleslegesen fogyasztja az áramot vagy még rosszabb esetben súlyos balesethez is vezethet. Az A, A+, vagy A++ energetikai minősítésű háztartási gépeket vásároljunk, ezek természetesen a legmodernebbek. A legrosszabb energiafelhasználású a G jelzés, ilyen készüléket már nem érdemes megvásárolni.

Ha új építésű, vagy korszerűsített otthonunkban hőszivattyús rendszerünk van, vagy egyéb megújuló energiaforrással működik, akkor igénybe vehetjük a Geo és a H1 tarifákat is az áramszolgáltatóknál, így a hagyományos tarifáknál alacsonyabb áron jutunk az áramhoz.

Természetesen emellett életmódunkkal is tudunk takarékoskodni, ha korábban fekszünk, rövidebb ideig kell világítani, és még egészségesebbek is leszünk, hiszen szervezetünk jobban tud pihenni a kora esti alvás során, és a korán kelés is rengeteg energiát biztosít a testünknek.

Tanácsok az energiatakarékos fűtéshez


A legjobb megoldás, ha minden helyiség fűtését külön tudjuk szabályozni, így csak az éppen használt helyiségek fűtését kell csak felcsavarni. Ha erre nincsen lehetőségünk, akkor érdemes nem túlfűteni az otthonunkat, és éjszakára egy-két fokkal lecsavarni a fűtést – így jobb lesz az alvásunk is. Fontos az is, hogy ne szellőztessük túl a lakást, ha például párásodik, illetve csak rövid ideig szellőztessünk, hogy felfrissüljön a levegő, mégse hűljenek ki a falak.

A fűtési szezonban figyeljünk arra is, hogy a fűtőtestek ne legyenek letakarva, és tisztítsuk őket rendszeresen: a rálógó függöny és a lerakódott por miatt sokkal több energiára van szükség, hogy meleg legyen. A fűtőtestek mellé ne toljunk bútorokat, ez is akadályozza a hatékonyságukat. Ha pedig elmegyünk otthonról, semmiképpen ne kapcsoljuk le teljesen a fűtést: jóval több energia visszafűteni a kihűlt helyiségeket. Elég, ha néhány fokkal lejjebbre állítjuk a szabályozót.

Tippek a konyhához


Az elektromos főzőlapon másként kell főzni, mit a gázon vagy az indukcióson, hamarabb lezárhatjuk, mivel amíg hűl, még mindig fő rajta az étel. Az edény alja sík felületű legyen, hogy hatékonyabb legyen a hőátadás.

A vízforralóban mindig pont annyi vizet melegítsünk, amennyire épp szükség van. Egyébként jó tudni, hogy olcsóbb a főzéskor használt vizet vízforralóban melegíteni, mint a tűzhelyen. Mosogatógéppel energiatakarékosabb a mosogatás, mint folyó vízben kézzel, de mindig csak akkor indítsuk be a gépet, ha már megtelt.

A hűtőszekrényt a meleg konyhai készülékektől távolra helyezzük, kellő távolságra a faltól. A hátsó hűtőbordákat érdemes rendszeresen portalanítani, és a jeget gyakran olvasszuk le. A hűtőszekrénybe csak szobahőmérsékletű ételt szabad betenni, és a hűtést nem igénylő ételeket ne tároljuk itt. Az üres hűtőszekrény bekapcsol, ha gyakran kinyitják az ajtót, mert a levegőnek rossz a hőkapacitása, ezért figyeljünk rá, hogy legalább háromnegyedig legyen tele.

Mosás, szárítás és vasalás spórolósan


Mivel a mosás a legtöbb családos háztartásban mindennapos feladat, itt is sokat tudunk spórolni. Használjunk energiatakarékos mosógépet, és csak akkor mossunk, ha tele tudjuk rakni a mosógépet, vagy használjuk a féltöltéses programot. A kevésbé piszkos ruhákat nem érdemes magas hőfokon mosni, 30–40 Celsius-fokon is tiszta lesz a ruha, ha jó minőségű mosószert használunk. Sőt, gondoljuk át, hogy egy-egy ruhát elég-e alaposan kiszellőztetni, ezzel rengeteget tehetünk az energiatakarékos, környezettudatos háztartásunkért.

A szárítógépet csak szükség esetén használjuk – a ruhaszárítót is érdemes használni, amikor csak lehet. Ha mindenképpen be kell kapcsolni a szárítógépet, akkor figyeljünk oda, hogy tele legyen. Csak azt a ruhát vasaljuk, amelyet tényleg fontos – ezzel időt is spórolunk magunknak. Egyszerre több ruhát vasaljunk, a hasonló hőfokot igénylőket együtt, és ne használjuk a szükségesnél melegebben a vasalót.

Ha a fenti tanácsokat alkalmazzuk, akkor minden szempontból jól járunk: kevésbé pazaroljuk az energiát, a pénztárcánkat is kíméljük, és környezettudatosabb lesz a háztartásunk.