A Te otthonod a Mi sikerünk!

Ingatlan eladásához szükséges dokumentumok

Az ingatlanértékesítés sokszereplős folyamat, és bár mind az eladó, mind a vevő szeretné meggyorsítani, néhány lépését egyszerűen nem lehet átugrani. Ezért is fontos, hogy eladóként megkönnyítsük a saját dolgunkat, és – egy jó ingatlanértékesítő tanácsára hallgatva - felkészülten várjuk a vevő kérdéseit, a válaszainkat pedig dokumentumokkal tudjuk alátámasztani. Érdemes odafigyelni arra, hogy rendelkezésre álljon minden hivatalos irat, ami később az adásvételi szerződéshez szükséges. A tapasztalatok alapján jó, ha a következő listát ki tudjuk pipálni jóval azelőtt, hogy elérkezik a szerződéskötés időpontja.

Személyi okmányok: azaz személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya. Természetesen az adásvételi szerződéshez ezek mindkét aláíró félnek szükségesek. Figyelj rá, hogy az okmányaid érvényesek legyenek!

Az ingatlan dokumentumai: azaz alaprajz, tulajdoni lap, térképmásolat, alapító okirat, energetikai tanúsítvány.

  • Az alaprajz nem szükséges az adásvételihez, de a bank értékbecsléséhez igen, másrészt pedig a vevőnek is szüksége lehet rá a tervezéshez.
  • A tulajdoni lap három része tartalmazza az ingatlan számszerű adatait, a tulajdonjogi információkat, illetve a bejegyzett jogokat.
  • Az alapító okirat, illetve SZMSZ rendelkezik a használati jogokról, arról, hogy egy-egy lakáshoz milyen területek tartoznak, és a társasház egyéb szabályairól (például takarítás).
  • Térképmásolat, családi házak esetében a tulajdoni lapon a telek mérte van feltüntetve, így a ház hivatalos alap méretét és elhelyezkedését ebből tudjuk meg.
  • Az energetikai tanúsítványt érdemes előre elkészíttetni, mivel az adásvételhez kötelező, ez alapján kalkulálhatók például a rezsi vagy a felújítás költségei is.

Terhek és tartozások igazolásai: azaz hiteltartozás igazolása. A hitelező banktól igazolást kell beszerezni az ingatlant terhelő tartozásról végtörlesztéshez, esetleg a végrehajtás tényéről is.

Hozzájáruló dokumentumok: elővásárlási lemondó nyilatkozat vagy a gyámügyi hozzájárulás is gyakran szükséges az adásvételhez. A haszonélvező is eladja jogát a vevőnek, ezért az adásvételen részt kell vennie, vagy meghatalmazást (ügyvéd által ellenjegyzett) kell adjon valakinek, hogy nevében eljárjon.  Fontos tudnivaló az is, hogy ha a tulajdonos kiskorú, akkor a gyámhivatal hozzájárulása szükséges az ingatlan eladáshoz.

Ami még hasznos lehet: a közüzemi számlák segítséget jelentenek abban, hogy a leendő tulajdonos át tudja tekinteni a rezsiköltségeket. A közös költségről gyakran kérnek egy igazolást, hogy milyen egyenlege van a tulajdonosnak, ezt a közös képviselő adja ki.