A Te otthonod a Mi sikerünk!

Tulajdoni lap



Miért olyan fontos a tulajdoni lap?

Ingatlanvásárláskor és eladáskor a tulajdoni lap a legfontosabb dokumentum - ezt tudják a jól tájékozott vevők és eladók is. Mielőtt komolyabbra fordulna a tárgyalás, mindig kérjük le és nézzük át részletesen a friss tulajdoni lapot, még akkor is, ha mi vagyunk a tulajdonosok és emlékeink szerint minden rendben van vele. Rengeteg üzletkötés hiúsult már meg azért, mert kiderült, hogy közüzemi tartozás, hitel, esetleg egy további tulajdonos is szerepel rajta, illetve a számlák és a jogviszony rendezése több hónapot vett volna igénybe. Ha időben megnézzük a tulajdoni lapot, akkor nagy eséllyel elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket.

Ha vásárolni szeretnénk ingatlant, akkor elsősorban a tulajdonosoknak és a terheknek kell utána néznünk a tulajdoni lapon. Ha pedig eladnánk az ingatlanunkat, azért kell megnéznünk, hogy időközben nem került-e rá olyan teher, amiről nem tudunk. Hitelfelvétel esetén ugyanis a bank csak akkor fogadja el az ingatlant, ha minden stimmel.

Mit mutat a tulajdoni lap lakás és ház esetében?
A tulajdoni lap legtetején találhatók a széljegyzetek - amennyiben valamilyen változás történt, és kérelmet nyújtottak be a földhivatalhoz, akkor azt itt olvashatjuk. Ezek tájékoztató jellegűek, de fontos információt nyújthatnak nekünk az ingatlan további sorsáról.


Az első részben (I.) az ingatlan alapadatai találhatók, tehát a helyrajzi szám, az irányítószám, pontos cím, az alapterület, hogy kül- vagy belterületi-e, ház esetében pedig a telek és a ház méretét is feltüntetik. Megtudhatjuk, hogy milyen rendeltetésű, és van-e különleges jellege (például műemlék).
A második részben (II.) a tulajdonosi adatokat láthatjuk, illetve az is, hogy ők milyen jogcímen szerezték az ingatlant.
A harmadik részben (III.) az ingatlanra vonatkozó jogokat és terheket tüntetik fel, és itt láthatjuk, ha végrehajtás vagy peres eljárás alatt van. A jogok között lehet például szolgalmi jog, végrehajtási jog, haszonélvezeti jog, illetve jelzálog jog - ide tartozik a banki hitel, a kölcsön, a CSOK, de a közüzemi tartozást és az adótartozást is itt jegyzik be.

Hogyan tudom lekérni a tulajdoni lapot?
Ha szeretnénk lekérni a tulajdoni lapot, akkor először is választhatunk, hogy teljes másolatot, vagy szemlét kérünk. A teljes másolatban az ingatlannal történt összes eseményt, a törölt és jelenleg érvényben lévő adatot is megtaláljuk. A szemle csak az aktuálisan fennálló adatokat tartalmazza - ezt érdemes lekérni, ha csak előzetesen tájékozódni szeretnénk. Magánszemélyként a legegyszerűbb online letöltenünk a tulajdoni lapot a Földhivatal rendszeréből, vagy Ügyfélkapun keresztül.